4 Nisan 2012 Çarşamba


Parça Bütün kavramı Oyun etkinlik Örnekleri
Oyunun Adı:    Evimin Eşyası
Kişi Sayısı:İki kişi
Materyal:Sarı ve mavi renkte tuvalet, yatak, buz dolabı, koltuk, yastık, duş, tencere...., iki tane evin odalarının göründüğü ev resmi
Oynanışı
Öğretmen iki ev resmini duvara yapıştırır. İki resmin ortasına mavi ve san ev eşyası koyar. İki çocuk seçilir. Biri sarı, biri mavi olur. Süre başladığında çocuklar onlara söylenen renkteki ev eşyalarını evin uygun yerine yapıştırırlar. Süre bitiminde öğretmen çocukları resimleri doğru yere yapıştırıp yapıştırmadıklarına bakar. En çok eşya resmi yapıştıran çocuk oyunu kazanır.

Oyunun Adı:    Ben Ne Yaptım?
Kişi Sayısı:Bütün sınıf
Materyal:Çocuk sayısı kadar üçgen, kare, daire, dikdörtgen, daire
Oynanışı
Öğretmen her çocuğa bir üçgen, kare, dikdörtgen, daire verir. Çocuklar masaya otururlar. Öğretmen tahtaya bu geometrik şekilleri kullanarak bir resim (ev, araba vb.) çizer. Çocuklar da ellerindeki şekilleri kullanarak o resmi oluştururlar. Öğretmen çocuklardan birine resmi oluşturan şekillerin adlarını sorar. Çocuk da resmi oluşturan geometrik şekilleri sayarBütün Yarım 
Oyunun Adı:    Yarım mı?
Kişi Sayısı:Bir kişi
Materyal:Bazı nesnelerin yarım ve bütün resimleri
Oynanışı
Öğretmen masanın üzerine nesnelerin bütün ve yarım resimlerini koyar. Yanınabir çocuk çağırır. Çocuk gözlerini kapatır. Bir tane kart seçer. Seçtiği kartta bütün mü yoksa yarım mı nesne olduğunu söyler ve o resmin diğer parçasını bulmaya çalışır.

Oyunun Adı:    Dairem
Kişi Sayısı:Bütün sınıf
Materyal:Çocuk sayısı kadar iki yarım daire
Oynanışı
Öğretmen her çocuğa iki yarım daire verir. Çocuklar halıya otururlar. Öğretmen yarım dediğinde “yarım” daireyi kaldırırlar. “Bütün” dediğinde iki yarım daireyi kaldırıp bütün daire oluştururlar. Öğretmen çocuklara hızlı hızlı söyleyerek şaşırtmaya çalışır.

Bütün Yarım 


Oyunun Adı:    Organ Yeleği
Kişi Sayısı:Bir kişi
Materyal:Bazı parçaları uygun yerlerine yerleştirme
Oynanışı
Organ önlüğü çocuğun boyutlarında hazırlanır. Üzerine giydiğinde vücuduna uygun bir şekilde yerleşebilmelidir. Organlar takıp çıkartmalı olduğundan çocuklar zevkle organların vücudumuzdaki yerlerini bulup doğru yerlerine yerleştirmek isteyecektir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder